büyükşehir hes

Kamu Hastaneleri Birliği’ne Genel Sekreter Olma Yarışı

Ufuk GÜNGÖRSÜN

Ufuk GÜNGÖRSÜN

E-Posta : habersakarya@gmail.com

Kamu Hastaneler Birliği taslağı kapsamında illerde kamu tarafından işletilen bütün hastaneler tek çatı altında toplanıyor.
Hastanelerin birleşmesiyle birlikte, sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların rantabıl kullanılması ve sağlık giderlerinin azaltılması amaçlanıyor.
Uygulama ilk defa Kayseri’de hayata geçti. Şimdi de sıra Sakarya’ya geldi.
Sağlıkta insan gücü azlığı bu modelle daha verimli kullanılacak.

İLK UYGULAMA KAYSERİ’DE
Kayseri’de başlayan uygulamadan örnek vermek gerekirse 3 hastanede de çocuk acil, çocuk servisi ve çocuk kliniği var. Ancak eldeki insan gücü ve personel dağılımına göre belli sayıda doktorla hizmet vermeyi mecbur kılıyor.
Hastaneler Birliğiyle birlikte, bir hastaneden diğer hastaneye görevlendirme iç organizasyonla halledilebiliyor.
Yani artık personel ben o hastanenin, ya da bu hastanenin personeliyim demeyecek. Kamu Hastaneler Birliği çalışma cetveline göre değişik hastanelerde değişik zamanlarda çalıştırılacak.

HASTANE HASTANE DOLAŞACAKLAR
Çocuk Branşını örnekle özellikle belirttim ki, Sakarya’da en büyük sıkıntı yaşayan Hastanelerin başında Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi geliyor.
Doktor yetersizliği yüzünden başka yerlerden geçici görevlendirmeyle, rica minnet doktor görevlendiriliyordu.
Kamu hastaneleri ile bu son bulacak, nerede bir doktor veya sağlık personeli açığı varsa iç organizasyonla halledilecek.
Yani şehrin Mülki Amiri olan Vali onayına da gerek kalmayacak.

Kamu Hastaneleri yönetimi profesyonelce idare edilecek. Tek elden alım-satım yapılacağından büyük miktarda tasarruf sağlanmış olacak.
Tasarıya göre Bakanlığa bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları, Bakanlığın ilgili kuruluşu statüsünde birliğe dönüştürülecek.
Tasarıyla genel sekreter, tıbbi hizmetler başkanı, idari hizmetler başkanı, mali hizmetler başkanı, uzman ve hastane yöneticisi pozisyonları kapsamında 2 bin 860 yeni kadro tahsis edilecek.

DEĞERLENDİRME NOTU
Hastaneler, hizmet altyapısı, organizasyonu, kalite, verimlilik ve hasta memnuniyeti gibi konularda Bakanlıkça belirlenecek, usul ve esaslara göre değerlendirmeye tabi tutulacak.
Değerlendirme sonuçlarına göre, 100 üzerinden puan verilecek ve her yıl değerlendirme yenilenecek.
Hastane puanları düşerse, birliklerde yönetim kurulu üyelerinin görevleri ile yönetici personelin sözleşmesi bitecek.
Evet, Kamu hastaneleri hakkında genel bilgi böyle.

TEPE NOKTA
Büyük bir oluşum…
Ve bu büyük oluşumun tepe noktasında olabilmek için de derin kulisler yapıldığı kulağıma gelen bilgiler arasında.
Kamu Hastaneleri Birliği’nin başı Genel Sekreter olacak.
Yani en tepe nokta.
Bu tepe noktaya gelmek için mücadele veren isimleri gazetelerde zaman zaman görüyorsunuz.

SÜRPRİZ OLUR MU?
Sağlık İl Müdürü Hasan Bektaş, yardımcısı Sevda Gürsel, Doğumevi Başhekimi Aydın Sarı, Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Osman Nuri Dilek ve hastaneden ayrılarak özel bir sağlık kuruluşunda çalışan Doktor Tacettin Koç ilk akla gelen isimler.
Dikkat ederseniz bu saydığım isimler doktor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği için doktor olma şartı aranmıyor. Yöneticilik yapacak profesyonel bir isim bile olabiliyor.
O yüzden son günlerde yukarıda saydığım isimler ön plana çıkarılmaya çalışılsa da tepeden inme profesyonel bir isim de atanması sürpriz olmasın.
YAZI GELMEDEN İNANMA
Tepe nokta olan Genel Sekreterlik için son olarak SEAH başhekimi Prof.Dr. Osman Nuri Dilek ismi konuşulur olması beraberinde gizli bir yarışında olduğunu ortaya koydu.
Bir koltuğa hem Tıp Fakültesi Dekanlığı hem de SEAH Başhekimliği sığdıran Dilek’in Genel Sekreter olmasına kesin gözle bakılıyor. Az önce dediğim gibi atama yazısı çıkmadan kimsenin ne olacağı garanti değil.

BİLGİ VE BELGE
Öte yandan genel sekreterlik yarışı beraberinde hastane içinden birçok bilginin de dışarı sızmasına, basında paylaşılıp kamuoyunda bazı isimleri yıpratma taktiğini de ortaya koyuyor.
Bana da gelen birçok mektup var. Ne var ki dayanağı olmayan ve isimsiz olduklarından açıkçası dikkate almadığımı söylemek zorundayım.
Birilerini karalamak adına isimsiz yazılan mektupları yayınlamanın suç olduğunu belirtmekte fayda var.
Ha başka bir gazete de bir arkadaş elinde belge ve isimli mektuplar vardır yayınlar takdir ederim.
Dediğim gibi bugüne kadar gönderdiğiniz hiçbir belgesi olmayan mektupları okuyor ve yırtıyorum. E-posta ise siliyorum. Bilginize…


YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • bu iş doktorluk değil

    Misafir sistem kötü diye il sağlık müdürü sistemi yerine hastane birlikleri oluşturdular. şimdi de sistemi bu hale getirene afferim sana nasıl da becerdin dercesine gel seni hastane sekreteri yapalım diyorlar.. ne edelim hayrını görsünner 09 Eylül 2012 22:24

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ