• DOLAR 2,0935 TL
  • EURO 2,8191 TL
  • IMKB 83.825

L Tipi Kapalı Cezaevi'nde mahkumlara enstrümantal müzikle terapi

l-tipi-kapali-cezaevinde-mahkumlara-enstrumantal-muzikle-terapi

Sakarya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Türkiye'de ilk olan bir uygulama başlattı. Kurum cezaevinde kalan 930 tutuklu ve hükümlüye merkezi sitemle günde 2 saat enstrümantal (sözsüz müzik) dinletiyor.
17 Eylül 2011 Cumartesi 10:27

Uygulama nisan ayından bu yana devam ediyor. Türk müziklerinden ve Batı klasikleri seçmelerinden oluşan enstrümantal müzik tüm koğuşlara ulaştırılıyor. Ancak isteyen hükümlü ve tutuklu müzik yayınını koğuşundaki sistemle kapatabiliyor. Saat 11.30'da başlayan müzik dinletisi saat 13.30'a kadar sürüyor. Müzik seçiminde, sakinleştirici ve dinlendirici parçalar tercih ediliyor. Mahkumlar müzik eşliğinde öğle yemeklerini de yiyor. Uygulamadan hem cezaevi yönetimi, hem de tutuklu ve hükümlüler memnun. Tutuklu ve hükümlülerin yayın süresinin uzatılmasını istediği belirtiliyor. Müzik dinletisinin aksamaması için her gün bir infaz koruma memuru bu iş görevlendiriliyor.
Uzman psikolog Ahmet Kurt, cezaevinde müzik dinletisinin mahkumların ruh sağlığı için faydalı olduğunu belirtti. Güzel, kulağa hoş gelen melodilerin beyinde sakinleştirici ve dinlendirici etkisi olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını dile getiren Kurt, "Cezaevindeki müzik dinletisi de gecesini ve gündüzünü duvarlar arasında geçiren hükümlü ve tutuklulara iyi gelebilir. Zaten Osmanlı'da müzik bir tedavi aracı olarak kullanılıyordu. Bu gün de bunun örneklerini görmek mümkün. Cezaevi yönetiminin yaptığı doğru bir uygulama. Ayrıca isteyen kişinin müziği kapatabilme hürriyeti, dayatmanın olmaması da güzel bir uygulama." dedi. CİHAN

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Haberin etiketleri:

Mahkumlara, müzik, terapisi

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ