• DOLAR 2,0902 TL
  • EURO 2,8174 TL
  • IMKB 82.855

Güney Koreli DONGHEE Hendek 2. OSB'de yatırım yapacak

guney-koreli-donghee-hendek-2-osbde-yatirim-yapacak

Güney Koreli DONGHEE Industrial Co. LTD., Sakarya Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yatırım yapma kararı aldı. Türkiye’de yatırım yapma kararının ardından bir süredir bölgede yatırım yeri araştırmalarında bulunan firma, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın da (MARKA) desteğiyle yatırım yeri olarak Sakarya’yı seçti.
23 Şubat 2012 Perşembe 17:24

Otomotiv sektöründe 2. OSB’ye yatırım yapacak olan firma, Türkiye’ye gelmelerinin ardından Kalkınma Ajansı ile irtibat kurarken, ajansın bölgede yaptığı çalışmalar neticesinde Sakarya’nın Hendek ilçesini yatırım yeri olarak seçti. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerinde faaliyet gösteren MARKA yetkililerinin Türkiye’ye geldiklerinden beri tüm çalışmalarında büyük destek verdiğini belirten Güney Koreli firmanın yöneticileri, yaptıkları araştırmalar neticesinde altyapı, ulaşım ve insan kaynakları imkanlarından dolayı Sakarya’yı tercih ettiklerini aktardı. MARKA yetkilileri de, Yabancı yatırımcıların Sakarya’ya ilgisinin arttığını, Güney Korelilerin haricinde Avrupa’dan da çeşitli sektörlerdeki yatırımcılarla görüştüklerini aktardılar.

Kalkınma Ajansı yetkilileri, başta Sakarya Valiliği ve OSB yönetimi olmak üzere ildeki kurum ve odalarla işbirliği içinde uzun çalışmalar neticesinde DONGHEE firmasını Sakarya’ya yatırım için ikna edebildiklerini belirttiler. Yetkililer, yabancı firmanın Sakarya 2. OSB’deki 80 dönümlük alan için yaptığı teklifin, 2. OSB’nin son yönetim kurulu toplantısında değerlendirildiğini ve söz konusu parselin firmaya tahsis edildiğini ve firmanın ilerleyen dönemlerde yatırımlarını büyüteceğini söylediler.

Hyundai’nin önemli yan sanayilerinden biri olan DONGHEE, 2. OSB’de 80 dönüm alanda ilk etapta 30 Milyon Euroluk yatırım planlarken, yatırım neticesinde 250’nin üzerinde bir istihdam oluşturulması bekleniyor. Otomotiv sektörüne yakıt tankı, süspansiyon takımları, pedal takımları, sunroof üreten firma, Güney Kore, Rusya, Çin, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki tesislerinde de faaliyette bulunuyor.

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • tebrikler

    Misafir çok güzel şimdiden hayırlı olsun.. 16 Aralık 2012 14:04

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ